Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Jasenov

Geografické údaje o obci

Obec Jasenov (okr.Humenné)

 

leží na severnom svahu Humenských vrchov v nadmorskej výške 155 m, resp. 140-549 m. , juhovýchodne od okresného mesta Humenné, medzi pohorím ŠPR Humenský Sokol ( z Humenného naľavo), a pohorím Krivoštianka (napravo od Humenného) z rovnomenným názvom najvyššieho bodu - 549 m.


Pri vstupe do obce napravo od jej centra sa tiahne pahorkatina Hôrka, zaujímavý prírodný úkaz, sčasti chrániaci polovicu obce od veterných nárazov v smere od Brekovskej brány.
Jasenov je typická radová potočná obec. Má dĺžku do 2 km od začiatku až po konečnú autobusovú zastávku.

 
Je konečnou obcou, čo znamená, že ďalej za obcou nie je možný prechod klasickou cestnou dopravou, len po poľnej ceste najbližšie do obce Chlmec, prípadne turistickými chodníkmi do obce Krivošťany, Oreské ale aj do mesta Strážske. Dlhšou túrou (12 km) je možné dostať sa cez obec Chlmec a Porúbka po asfaltovej ceste cez les po peknej prírode na hrad Vinné, na Vinianske jazero a ďalej na Zemplínsku Šíravu.

Pohľad na obec z Humenského Sokola.

 Dominantou obce je hrad Jasenov, ktorý je už viditeľný pri vstupe do mesta Humenné od roku 2005, kedy bol zrealizovaný výrub stromov v jeho okolí. Dovtedy bol ťažko viditeľný, nakoľko mu chýbajú veže, ktoré pôsobením poveternostných vplyvov pred časom spadli. Zvlášť dobrá viditeľnosť hradných múrov je v mimo vegetačnom období a hlavne z južnej strany od obce Chlmec. Hrad sa týči na kopci za obcou a dopĺňa tak malebné rozloženie vrchov v okolí.

 

Pohľad na hornú časť obce s pahorkatiny Dzil (v pozadí vrch Krivošťanka)

 

 Pohľad na centrum obce s pahorkatiny Hardaľ

 

 

 

 


 

webygroup

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár


1275011

Úvodná stránka