Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Obec Jasenov

AKTUÁLNE INFORMÁCIE

Sotácky folklórny festival – 24 rokov krásy a radosti

Jasenov je obec bohatá na kultúrne podujatia. Hoci sa ich ponuka v posledných rokoch rozširuje o vianočné koncerty, či filmy a besedy s významnými hosťami, najvýznamnejším podujatím je a svoju úroveň každoročne zvyšuje tradičný Sotácky folklórny festival, ktorého 24. ročník bol vyvrcholením osláv sedemstého výročia prvej písomnej zmienky o našej obci.

Posledné tri ročníky festivalu sú opäť dvojdňové; tentokrát sme však prvý deň venovali nie spevu a tancu, ale prezentácii novej knihy o Jasenove a oceneniu významných osobností našej obce.

Nedeľné popoludnie však opäť zmenilo futbalové ihrisko na amfiteáter a tisícka divákov si napriek počiatočnému dažďu našla cestu k viac než stovke účinkujúcich, ktorí pod názvom ZAČÍNA ĎALŠÍCH SEDEMSTO pripravili takmer štvorhodinový bohatý umelecký zážitok.

Moderátorka Diana Lukáčová pozvala všetkých spoločne vytvoriť radostnú atmosféru ďalšieho úspešného ročníka tohto tradičného podujatia a pripomenula, že naši predkovia dokázali krásu všedných aj slávnostných okamihov uchovať tým najkrajším spôsobom – v piesňach, tancoch, zvykoch a nádherných krojoch. Bohatstvo tejto krásy dnes odkrývame spoločne so sólistami a kolektívmi, ktoré prijali pozvanie osláviť s nami významné jubileum našej obce

Početné publikum neodradil ani dážď v úvode festivalu

 

Sestry Bacmaňákové z Oščadnice na Kysuciach hneď úvode objasnili blízkosť zemplínskeho a kysuckého folklóru tým, že kysučania sú vlastne východniari, ktorí nedošli do Ostravy. Lenka a Evka BACMAŇÁKOVÉ – heligonkárky z Kysúc sa ľudovej hudbe venujú už viac ako 20 rokov. Začínali ako malé deti v detskom folklórnom súbore v Oščadnici, kde pôsobili ako výborné speváčky, tanečníčky a neskôr hrali v drevenej muzičke súboru. Dnes sú najznámejším heligonkárskym sesterským duom. Svojim temperamentným spevom, ku ktorému sa ihneď pridalo nadšené publikum dokonca rozohnali dážď.

Sestry Bacmaňákové - heligónka Kysúc

 

Folklórny súbor Orgonina pôsobí v neďalekom Vranove nad Topľou, ktorý žije folklórom oveľa viac než okolité mestá. Pôsobí v ňom neuveriteľných 8 folklórnych kolektívov, z ktorých sme v minuklých rokoch v Jasenove privítali Vranovčan, Lipovec a Lipovček. Na tohoročnom festivale sme privítali zaujímavý kolektív tvorený večne mladými tanečníkmi a muzikantmi, ktorým chýbal folklór po ukončení aktívnej umeleckej kariéry v niektorom zo svojich materských súborov. A tak založili súbor Orgonina, ktorý už dvanásť rokov prináša radosť divákom doma i v zahraničí.

Folklórny súbor Orgonina

 

Už 6-ročná sa stala hviezdou ako strieborná finalistka šou Slovensko má talent, keď si svojim spontánnym prejavom podmanila srdcia celej krajiny. Len nedávno sa s vlastnou ľudovou hudbou predstavila v súťaži Zem spieva. So svojou ľudovou hudbou je pravidelným účinkujúcim najvýznamnejších slovenských folklórnych festivalov, pričom jej materská scéna je v známej Terchovej, ktorej jedinečné ľudové umenie pred dvoma rokmi v Jasenove predstavili legendárni Alojz Mucha a Vincent Krkoška so svojou ľudovou hudbou. Tohoročné pódium patrilo ďalším terchovčanom – ľudovej hudbe Martinky Bobáňovej.

Ľudová hudba Martinky Bobáňovej

 

Neodmysliteľnou súčasťou nášho festivalu je naša domáca folklórna skupina Dupna, ktorá už štvrťstoročie uchováva, objavuje a interpretuje náš jedinečný jasenovský folklór. Vďačné festivalové publikum pri príležitosti sedemstého výročia prvej písomnej zmienky o našej obci tlieskalo zvykoslovnému pásmu venovanému životu na hrade a pod hradom...

Jubilujúca folklórna skupina Dupna

 

Ďalším zástupcom nášho jedinečného zemplínskeho folklóru bol folklórny súbor BYSTRANČAN, založený v roku 1954 ako súbor CEMENTÁR po otvorení cementárne v obci Bystré. Súbor úž dlhé roky svojím umeleckým pôsobením udržiava a propaguje tanečné, spevácke a hudobné prejavy východoslovenských regiónov Šarišskej a Zemplínskej kultúry. Od svojho vzniku súbor absolvoval množstvo vystúpení doma aj v zahraničí, na rôznych festivaloch, slávnostiach a súťažiach v bývalom Sovietskom zväze, v  Turecku, Rumunsku, Holandsku, Poľsku, Maďarsku, Grécku, Bulharsku, Nemecku, Taliansku, na Ukrajine a v Českej republike.

Folklórny súbor Bystrančan

 

Záver viac než štvorhodinového festivalového galaprogramu patril tančeníkom a muzikantom, ktorí už takmer sedemdesiat rokov šíria krásu slovenského ľudového umenia po celom svete.

Snáď niet medzi nami nikoho, kto by nepoznal prvý slovenský farebný film RODNÁ ZEM. Rozpráva príbeh chlapcov a dievčat, ktorí boli objavení v rôznych kútoch Slovenska a zišli sa v radostnom kolektíve mladých umelcov. Tento príbeh nemá ďaleko od príbehu SĽUK-u, ktorého výrazné osobnosti ako  Heda Melicherová či Martin Ťapák v ňom aj účinkovali. Najvýraznejšiu choreografickú stopu zanechal v SĽUK-u jeho dlhoročný umelecký vedúci a choreograf JURAJ KUBÁNKA, ktorý vytvoril 250 tanečných diel.

 

SĽUK - Execírka

 

SLOVENSKÝ ĽUDOVÝ UMELECKÝ KOLEKTÍV pôsobí na slovenskej scéne už od roku 1949. Je to profesionálne teleso, ktoré umelecky spracováva, uchováva a interpretuje folklór všetkých slovenských regiónov. Predstavil sa v šesťdesiatich krajinách sveta, a jeho viac než 10 tisíc predstavení videlo viac než 30 miliónov divákov.

 

SĽUK - Kmotry

 

Slovenský ľudový umelecký kolektív pod vedením umeleckého vedúceho Stanislava Marišlera v jasenove predstavil program Krížom – krážom. Ten je dielom mladšej generácie choreografov, ktorí spracovali folklórny materiál viacerých slovenských regiónov do uceleného umeleckého programu.

 

SĽUK - Liptov

 

SĽUK - Podpoľanie

 

Sotácky folklórny festival si už vybudoval svoje stabilné miesto na mape ľudovej kultúry nielen východného Slovenska. Verme, že jeho umelecká a organizačná úroveň bude v ďalších rokoch iba rásť a na pódiu tohto tradičného podujatia privítame ďalších významných interpretov, ktorí potešia jasenovčanov i hostí zblízka i ďaleka...

Dovidenia na jubilejnom 25. Sotáckom folklórnom festivale v Jasenove.


 

webygroup

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár


1274946

Úvodná stránka