Po roku opäť ožili múry Jasenovského hradu

Medzi obľúbené podujatia organizované v obci patria Hradné slávnosti. Po ročnej prestávke bol pripravený bohatý program. Vystúpenie sokoliarov a šermiarov bolo doplnené ochutnávkou dobovej kuchyne. So západom slnka program ukončila ohňová a svetelná šou.

Pre návštevníkov bol pripravený bohatý  program. Najmenší si mohli zasúťažiť na ihrisku pod hradom, kde ich po splnení úloh čakala sladká odmena. Vďaka spolupráci obce so Združením na záchranu Jasenovského hradu si mohli návštevníci vyraziť svoju unikátnu falošnú jasenovskú mincu.

hradne slavnsoti

Nebo nad Jasenovským hradom na úvod patrilo okrídleným dravcom. Diváci si mohli pohladiť sovy – plamienku driemavú  a výra skalného, väčší rešpekt už vzbudzovali denné dravce – jastrab harrisov a karančo pásikavý. Sokoliari zo združenia Kanát však dokázali, že aj oni sa dajú vycvičiť. Predviedli viacero trikov, napríklad lov na plyšovú myš, prelet ponad publikum alebo cez tunel medzi deťmi. Najväčšiu pozornosť však pútal orliak bielohlavý, ktorý dosahuje rozpätie krídel až dva metre.

hradne slavnsoti  hradne slavnsoti  hradne slavnsoti

Nasledovalo vystúpenie šermiarov, ktorí svojím číslom pobavili mladých i dospelých. Taktiež predviedli, aké hlasné boli stredoveké zbrane alebo aké náročné bolo obliecť sa do rytierskej zbroje. Obľúbenou časťou programu bola ochutnávka dobovej kuchyne, pri ktorej návštevníci ochutnali placky so sladkou alebo slanou náplňou doplnené degustáciou vína Verita z neďalekého vinohradu. Po krátkej prestávke a občerstvení pokračoval program na nádvorí. Prichádzajúca búrka našťastie minula Jasenov a blesky v pozadí dotvárali jedinečnú atmosféru pri záverečnej ohňovej šou.

Ďalšie fotky nájdete v našej galérii