Pravidlá a výnimky zo zákazu vychádzania účinné od 10. mája

automat

Slovensko prechádza od pondelka 10. mája 2021 do ružovej fázy COVID automatu. Dva okresy zostávajú v bordovej farbe, v červenej je 33 okresov a v ružovej 44. V okrese Humenné platí večerný zákaz vychádzania od 21. do 1. hodiny.

Aktualizované rozdelenie okresov na základe Covid automatu zverejňuje Ministerstvo zdravotníctva SR každý utorok. Okresy sú rozdelené podľa aktuálnej epidemiologickej rizikovosti na 4 stupne varovania. Prehľadný digitálny COVID-automat s aktuálnymi opatreniami.

automat

Celodenný zákaz naďalej platí na cestu na zahraničnú dovolenku. Negatívny test na nepotrebujú žiaci do školy v žiadnom okrese.

V  červených a ružových okresoch už cez deň do 21. hodiny nie je obmedzený pohyb, keďže v tomto čase neplatí zákaz vychádzania. Môžu sa v nich konať aj kultúrne podujatia. Nie je potrebný ani test do obchodov, na terasu reštaurácií, do fitnescentra či na úrady. Do práce sa v týchto okresoch test vyžaduje  až po 21. hodine.

Pozitívny vývoj prináša aj ďalšie uvoľnenia v pandemických pravidlách:

• Úzke kontakty pozitívnych osôb už nemusia ísť izolácie, ak nemajú príznaky ochorenia a sú zaočkované /najmenej 14 dní po druhej dávke mRNA vakcíny alebo 4 týždne po zaočkovaní prvou dávkou vektorovej vakcíny/, alebo prekonali ochorenie COVID-19 a do 180 dní od prekonania sa dali zaočkovať, pričom od prvej dávky očkovania ľubovoľnou vakcínou uplynuli aspoň 2 týždne.
  • od 10. mája 2021 sa rušia vyhradené nákupné hodiny pre seniorov, ŤZP a ich sprievodcov
  • Zvyšujú sa povolené počty divákov na kultúrnych podujatiach v červených a ružových okresoch. Naďalej je povolené zaplniť maximálne 50 percent kapacity. V červených okresoch môže byť do 200 účastníkov v exteriéri a 150 v interiéri. V ružových regiónoch sa povoľuje do 500 divákov v exteriéri a 250 v interiéri.
  • Povolené sú divadelné, filmové a iné audiovizuálne predstavenia, koncerty, hudobné a tanečné produkcie, výstavy diel výtvarných umení, diel úžitkového umenia a prác ľudovej výtvarnej tvorivosti, festivaly a prehliadky v oblasti kultúry a umenia. Prevádzka filmových podujatí v interiéri však naďalej nie je povolená, pričom
    • podujatia kultúrneho charakteru nemôžu byť zamerané na školopovinných maloletých alebo školské skupiny. Zároveň nie je povolená fyzická interaktívna hra s publikom,
    • účastníci kultúrnych podujatí musia mať negatívny test  RT-PCR/LAMP, ktorý nie je starší ako 72 hodín, alebo antigénový test nie starší ako 24 hodín, výnimku majú deti do 10 rokov, zaočkovaní a osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 a majú o tom doklad.

Aktuálne platné epidemiologické opatrenia nájdete na našom webe v časti Koronavírus - aktuálne opatrenia hlavného hygienika

Podrobnosti nájdete v aktuálnych vyhláškach Úradu verejného zdravotníctva SR: