Pribudli ďalšie zelené okresy, menia sa ďalšie opatrenia

automat

Od pondelka 14. júna je na Slovensku šesť okresov v zelenej farbe, 49 okresov je žltých a 19 okresov v oranžovej farbe . V ružovej fáze sú tri okresy, dva okresy červené a žiadny okres naďalej nie je bordový ani čierny.

Aktualizované rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti  na základe Covid automatu zverejňuje rezort zdravotníctva každý týždeň. Od 19. apríla je mapa podľa COVID automatu bez čiernych okresov, ​Slovensko sa od pondelka 10. mája nachádza v ružovej fáze, v júni začala prevládať oranžová farba okresov.

Opatrenia sú postavené na regionálnom systéme, rôzne podmienky  závisia  od stupňa  varovania podľa Covid Automatu. Aktualizované rozdelenie okresov na základe Covid automatu zverejňuje Ministerstvo zdravotníctva SR každý utorok. Okresy sú rozdelené podľa aktuálnej epidemiologickej rizikovosti na 4 stupne varovania. Prehľadný digitálny COVID-automat s aktuálnymi opatreniami.

Od 26.6.2021 budú Digitálne COVID preukazy EÚ s potvrdením o vakcinácii priebežne posielané na emailové adresy osôb, ktoré si za uplynulé týždne požiadali o dočasný očkovací certifikát. Všetky informácie k Digitálnym COVID preukazom EÚ nájdete na stránke Informácie o Digitálnom COVID preukaze EÚ.

Od 24.5.2021 je možné požiadať o zaslanie Certifikátu o vykonanej vakcinácii. Žiadosť o zaslanie je potrebné vyplniť na stránke https://vakcinacia.nczisk.sk/certifikat.

Klesol počet hospitalizovaných, priemerne je to 314 pacientov, na umelej pľúcnej ventilácii je 28 z nich. Klesol aj počet pozitívnych prípadov, za posledných sedem dní je to priemerne denne 198 prípadov, reprodukčné číslo je 0,80 – 0,84. Do nemocníc prijímame menej ako 20 pacientov denne a nemocnice nabiehajú na štandardný režim.

automat

OPATRENIA PLATNÉ PRE II.  STUPEŇ OSTRAŽITOSTI (ORANŽOVÁ FARBA)

• Povinné nosenie rúška v interiéri, v exteriéri na hromadných podujatiach.
  • Hromadné podujatia sú povolené s obsadenosťou maximálne 25 % kapacity, respektíve do 250 ľudí, v exteriéri 50 %, do 500 ľudí. Kapacita na státie v interiéri je 50 ľudí, v exteriéri 100 ľudí, tieto obmedzenia sa vzťahujú aj na svadby, kary, krsty a iné oslavy, avšak s povinnosťou zoznamu účastníkov.
  • Otvorené sú aj  fitness centrá s maximálnou kapacitou 20 osôb, respektíve 15 m2 na osobu, wellness či aquaparky do 30 % obsadenosti. Je potrebné preukázať sa negatívnym testom.
  • Reštaurácie a podniky môžu mať otvorené vnútorné priestory, pri stole môže sedieť max. 4 osoby, respektíve osoby z jednej domácnosti, stoly musia byť v rozostupe najmenej 2 metre. Múzeá aj galérie môžu organizovať hromadné prehliadky s kapacitou 15 osôb, ubytovacie zariadenia s nutnosťou riadiť sa podľa vyššie uvedených kapacitných obmedzení v prípade wellness či aquaparkov. Bazény fungujú do naplnenia 30 % kapacít, povinné je preukázať sa negatívnym testom. Pre podniky je odporúčaný home office.
  • Organizácia športových podujatí sa riadi aktuálnym športovým semafórom.

ZMENY V CESTOVANÍ PLATNÉ OD 14. JÚNA

• Vstup na Slovensko od 31. mája upravuje  tzv. cestovný semafor, cieľom ktorého je umožniť osobám relatívne bezpečné cestovanie do zahraničia a súčasne minimalizovať import nových infekcií a ich mutácií.  Krajiny sú rozdelené podľa rizika do zelenej, červenej a čiernej zóny. Semafor je účinný je od pondelka 31. mája 2021. Aktualizovať sa bude raz za dva týždne, v individuálnych prípadoch aj skôr.
  • K cestovateľskému semaforu je spracovaná stránka Cestovanie do SR od 14.6.2021, podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky č. 218, ktorou sa nariaďujú opatrenia pri ohrození verejného zdravia ku karanténnym povinnostiam osôb po vstupe na územie Slovenskej republiky.
  • Pribudli výnimky z domácej karantény po príchode zo zelených krajín: po novom nie je potrebné sa testovať iba na území Slovenska, osoba môže prísť už s negatívnym testom

semafor

DRUHÚ DÁVKU VAKCÍNY UŽ DOSTALO VIAC AKO 1,1 MILIÓNA ĽUDÍ

Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 875 457 za predchádzajúci deň pribudlo 6 063 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 133 689 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 15 807 ľudí. Celkový počet aplikovaných vakcín presiahol tri milióny.

Vakcinácia pokračuje, vyše tretina populácie už dostala aspoň prvú dávku vakcíny, 22 percent je plne zaočkovaných. Prvú dávku vakcíny dostalo 1  913 557 ľudí a druhou dávkou bolo zaočkovaných 1 194 127 osôb.

ockovanie

Aktuálne platné epidemiologické opatrenia nájdete na našom webe v časti Koronavírus - aktuálne opatrenia hlavného hygienika

Zároveň sú stanovené všeobecné podmienky pre prevádzky bez ohľadu na farbu okresu. Podrobnosti upravujú aktuálne vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.