Sotácky folklórny festival v obci nadobudol medzinárodný rozmer

19. ročník Sotáckeho folklórneho festivalu v Jasenove sa konal 26.8.2012, v nedeľu od 14:00 hod. v areáli Telovýchovnej jednoty.

Minulý ročník sa uskutočnil po niekoľkých rokoch tiež na futbalovom ihrisku pri krásnom počasí za účasti domácich folklórnych skupín, ale aj s hosťami z Poľska. Aj tohto roku sa zúčastnili na festivale Poliaci ako delegácia z družobnej gminy Stary Dzikow aj s ľudovou kapelou. Zahraničnú účasť obohatila početná skupina zo Slovinska, 25 ľudí, na pozvanie starostu obce. Túto družbu „naštartovala“ rodáčka z obce, Lucia Hrubovčáková, ktorá v Slovinsku pôsobí. Slovinci prišli na Slovensko už v piatok, obzreli si Humenné, a v sobotu, deň pred festivalom o 10:00 hod. ich privítal starosta obce na Obecnom úrade v Jasenove. Za doprovodu poslancov OcZ Jasenov Jána Kurilu,Miroslava Šulaka,výkonného  riaditeľa Združenia na záchranu Jasenovského hradu Alexandra Daňa a predsedu ZO Jednoty dôchodcov v Jasenove Michala Guziho sa vybrali na Jasenovský hrad. Zhruba o tretej nasledoval spoločný obed v kultúrnom dome.
V nedeľu, v deň festivalu po svätej omši a spoločnom obede pozvaných hostí na úrade sa následne všetko zhromaždilo pred tribúnu futbalového štadióna, kde krátko po druhej sa začal festival vkusným úvodným vystúpením detských mažoretiek z Jasenova pod vedením Majky Gavaľovej. Po príhovore starostu obce Ing.Jána Katkovčina sa naplno rozbehol bezmála 5 hodinový program,ktorý vkusne moderovala Majka Bončíková. Postupne sa na pódiu vystriedali folklórne skupiny – domáca Dupna, poľská ľudová kapela, Kyčera zo Sniny, Mihaľovski nevesty i beťare, Rusinski holosy, Gradina zo Slovinska a na záver Šiňava zo Sniny.
Spestrením bolo country vystúpenie Ing. Štefana Barančíka a sólo spev Simony Čechovej z  Humenného v ľudovej nôte ale aj šanzóne.
Záver patril ako tradične domácej FS Dupna spolu s hosťami zo Slovinska. Slovinci v areáli mali svoj stánok, kde ponúkali svoju kulinársku špecialitu a tiež obľúbený ovocný destilát. Okrem ďalších stánkov na občerstvenie si prišli na svoje aj tí najmenší, ktorí mali k dispozícii kolotoče,autíčka, trampolínu a živé koníky.
Po oficiálnej časti sa na pódiu pripravili muzikanti zo skupiny Gerock, ktorí naštartovali pravú letnú zábavu pod letnou oblohou zhruba o ôsmej večer. Skvelú náladu pri bohatej účasti dopĺňal svojimi disko vstupmi aj DJ Berti. Tancovali všetci, Slovinci,Poliaci, mladí, starší...A tancovali by aj do rána, keby to všetko neprerušil polnočný dážď, ktorý takto ukončil vydarený 19.ročník festivalu.
Starosta vo svojom ďakovnom príhovore na konci oficiálnej časti konštatoval, že Európa je ozaj bez hraníc, a zvlášť v kultúre, čo sa aj počas festivalu potvrdilo.
Poďakovanie patrí organizátorom, všetkým ktorí akokoľvek prispeli k priebehu festivalu, taktiež aj sponzorom za ich finančnú pomoc.