Spoločensko-kultúrna akcia na Jasenovskom hrade.

V nedeľu 20.mája 2012 v poobedňajších hodinách sa uskutočnil 2.ročník spoločného stretnutia občanov obcí Jasenov a Chlmec na Jasenovskom hrade tentoraz aj so zahraničnou účasťou. Viac...

Pred rokom sa prvý ročník spoločného stretnutia oboch obcí na hrade konal 8.mája v nedeľu, presne kedy si pripomíname Deň víťazstva nad fašizmom. V tomto roku sa dátum posunul po dohode starostov obcí na 20.mája.

Pozvanie na túto akciu prijala aj delegácia z družobnej gminy Stary Dzikow na čele s wojt pani Barbarou Maleckou a starostom obce Obsze. Ako kultúrny doprovod prišiel spolu s nimi aj 20 členný orchester aj s dirigentom.

Starosta obce Jasenov privítal poľských hostí na obecnom úrade a po spoločnom obede sa o 13-tej hodine začal spoločný výstup na hrad aj s orchestrom v rovnošatách. Ich nástroje- bicie, trubky,saxofóny...to všetko sa vpratalo do dvoch džípoch Mira Šulaka a Števa Hirjaka. S medzizastávkami na občerstvenie sa za dobrú hodinku podarilo všetkým šťastne dojsť na nádvorie hradu.

Po slovenskej hymne sa o pol tretej oficiálne začal program na nádvorí hradu. Na úvod starosta obce Jasenov Ing. Ján Katkovčin privítal najprv poľských hostí, potom starostu obce Chlmec Cyrila Hirjaka, starostku obce Porúbka Ing.Andreu Rakovú a samozrejme všetkých, ktorí na hrad prišli stráviť popoludnie.

Starosta Jasenova najprv vo svojom príhovore konštatoval, že pred rokom na tomto mieste vyslovil prianie, aby sa v obci založilo združenie na záchranu hradu a aby sa obec uchádzala o dotáciu na záchranu hradu cez projekt. Obe tieto želania boli splnené, vzniklo uvedené združenie a obec dostala dotáciu na prvé kroky k rekonštrukcii hradu z MK SR. Od mája na hrade pracuje 12 ľudí a ich prácu bolo na hrade už vidno v podobe ďalšieho odkrývania a čistenia hradných zrúcanín.

Po krátkych príhovoroch hostí z Poľska a starostov obcí Chlmec a Porúbka sa začali pripravovať pred hlavnou hradnou bránou na svoje vystúpenie poľskí hudobníci v rovnošatách. Jedine tam bol totiž chládok.

Za výdatnej podpory a koordinácie hlavného dirigenta tento dychový orchester si získal priazeň prítomných svojimi moderne ladenými skladbami známych interpretov a absolvoval pár vstupov počas jeden a pol hodinového vystúpenia za výdatného potlesku.

Priebežne si mohli všetci návštevníci odskočiť na pečenú klobásku a „štamperlik“. Občerstvenie pripravili pre svojich občanov obe obce.

To všetko sa udialo za krásneho počasia, a tak ako aj v minulom roku bola účasť nad očakávanie bohatá z oboch obcí.

stretnutie na hrade