Menu
Obec Jasenov
Jasenov domov, rodina, priatelia

Zákaz parkovania na chodníkoch a zelených plochách

Zákaz parkovania na chodníkoch a zelených plochách

V súvislosti s novelou Zákona č. 8/2009 Z. z o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa zavádza od októbra 2023 celoplošný zákaz parkovania na chodníkoch v obciach a mestách, s výnimkou vyznačených miest.

Novela zákona sa dotkne najmä tých vodičov áut, ktorí zvykli parkovať na chodníku bez vyznačeného parkovacieho miesta. Vodiči, ktorí odstavovali svoje auto doteraz na mieste, ktoré nebolo oficiálnym parkovacím miestom, si budú musieť zvyknúť na zmenu.

Majitelia rodinných domov, aj keď majú k dispozícii dvor, záhradu, či parkovacie státie pred svojim domom, napriek tomu parkujú vozidlá na verejných priestranstvách. Sú to najmä cesty, krajnice, chodníky a v tých horších prípadoch dochádza k parkovaniu častokrát aj na zeleni. Takýmto správaním komplikujeme plynulosť cestnej premávky, bezpečnosť nás všetkých a navyše v zime aj znemožňujeme zimnú údržbu, za ktorú je obec zodpovedná. Neohľaduplným parkovaním sa dokonca komplikuje aj odvoz odpadu. Každý s tým máme svoje skúsenosti, či už ide o chodcov, cyklistov, rodičov s kočíkmi alebo deti a seniorov, ktorí sa pre neohľaduplne zaparkované autá na chodníkoch môžu pri pohybe na ulici ľahko stať obeťou dopravnej nehody.

Chceme teda vyzvať a poprosiť všetkých našich občanov, aby brali ohľad na uvedené skutočnosti, rešpektovali novelu zákona, ale hlavne boli ohľaduplní a parkovali tak, aby tým nikoho neobmedzovali, neohrozovali a neporušovali tento zákon.
 

ZAUJÍMAVOSTI

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12
1
13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Zber odpadu

zber odpadu