Národná prírodná rezervácia Humenský Sokol
Prírodná pamiatka, vyhlásená v roku 1995. Ochrana 35 metrov dlhej jaskyne nachádzajúcej sa v NPR Humenský Sokol. Je významná z historického hľadiska, verejnosti je prístupná. Národná prírodná rezervácia, vyhlásená v r. 1980, rozloha 241 ha. Ochrana zalesneného Sokola budovaného vápenitými pieskovcami a zlepencami kriedy so skalnými, trávnatými, lesostepnými a lesnými biocenózami. Na základe nového zákona NR SR číslo 287/1994 Z.z. o ochrane prírody a krajiny prekategorizované na národnú prírodnú rezerváciu.
Rezervácia sa rozprestiera na lesnej pôde v katastrálnych územiach obcí Humenné, Jasenov, Chlmec a Ptičie. Jeho rozloha je 541,50 hektárov. Dôvodom pre vyhlásenie tohoto územia za chránené bola najmä pôvodnosť a druhová bohatosť jeho rastlinstva a živočíšstva. Na relatívne malej ploche sa tu vďaka vápnitému horninovému podkladu a rôznosti pôdnych a mikroklimatických podmienok vytvorila celá mozaika prírodných spoločenstiev, navzájom vyvážených s prostredím. Podľa „zürišskomontpellierskej geobotanickej“ školy sa tu nachádzajú spoločenstvá zväzov „bukové lesy vápnomilné“ a „dubové xerotermofilné ( sucho-teplomilné ) lesy submediteránne a skalné stepi“. Podľa lesníckej typologickej školy prof. A. Zlatníka sa tu nachádza 6 lesných typov skupín - dubové bučiny, bukové dúbravy a drieňové dúbravy. Vedúcou drevinou je dub plstnatý.Lesný porast predstavujú drieňové dubiny prechádzajúce až do bučín. Zriedkavé druhy fauny a flóry. Na vrcholcoch pohoria (Tri skaly, Červené skaly), sa v hojnom počte vyskytuje skoro na jar poniklec slovenský.
Náučný chodník Humenský Sokol
Tematické zameranie: prírodovedný, ochranársky
Typ: so sprievodcom, textový, grafický, letný, zimný, okružný
• Náročnosť: stredne náročný
• Prevýšenie: 257 m
• Počet zastávok: 10
• Dĺžka trasy: 3,5 km
• Chránené územie: NPR Humenský Sokol
• Geomorfologický celok: Vihorlatské vrchy
• Okres: Humenné
Východisko: okraj lesného porastu oproti parkovisku pri hoteli Na Podskalke v blízkosti mesta Humenné,ale aj z Jasenova popri jaskyni Dupna, ale aj inými prístupmi z obce. Zaujímavosti náučného chodníka: drieňové dubiny s dubom plstnatým, spoločenstvá skalných stepí a vápencových skál (karbonátové zlepence)