Deň matiek a Deň víťazstva nad fašizmom v Kultúrnom dome

Vopred pripravovaná a avizovaná akcia na Jasenovskom hrade na nedeľu 11.mája organizovaná spolu so Združením na záchranu Jasenovského hradu a obcou Chlmec bola zrušená v nedeľu ráno pre nepriazeň počasia a operatívne presunutá do Kultúrneho domu.

Počasie sa nedá naplánovať vopred. Počas rozpršaného nedeľňajšieho doobeda sa prvá správa o presune akcie do Kultúrneho domu dostala medzi občanov v oznamoch na sv.omši o deviatej. Potom nasledovali ďalšie oznámenia v miestnom rozhlase a tak o tretej poobede prišli do Kultúrneho domu mamičky, staré mamy ale aj rodičia detí materskej školy v hojnom počte na „hradný“ program, ktorý aj na pódiu vyznel pôsobivo v slušných dobových kostýmčekoch najprv v podaní našich najmenších.
Program začal hymnou Slovenskej republiky, nakoľko sme si pripomenuli aj 69 rokov od skončenia 2.svetovej vojny. Potom nasledoval slávnostný príhovor starostu obce Ing.Jána Katkovčina, ktorý v prvom rade ďakoval všetkým mamám a starým mamám k ich sviatku za starostlivosť o našu budúcnosť cez svoje ratolesti. Nakoľko akcia sa mala uskutočniť na hrade, starosta obce v druhej časti svojho príhovoru sa zmienil aj o tejto dominante obce a s potešením oznámil všetkým prítomným, že obec bola úspešná aj v tomto roku so žiadosťou o dotáciu na Ministerstve kultúry ako pokračovanie v projekte „Zachráňme hrad Jasenov“. Zdôraznil ,že na hrade budú pracovať v prevažnej miere Jasenovčania s podporou Úradu práce Humenné počas šiestich mesiacov.
Poďakoval Ing.Alexandrovi Daňovi - výkonnému riaditeľovi Združenia na záchranu Jasenovského hradu, pri pomoci a koordinácii prác na hrade a spoločnom postupe pri podávaní žiadosti na MK SR. Taktiež z príležitosti 8.mája poďakoval predsedníčke základnej organizácie Zväzu protifašistických bojovníkov v Jasenove Jarmile Šebokovej za príkladnú starostlivosť o pamätník padlých v 2. svetovej vojne pri cintoríne, ktorý v posledných dňoch bol obcou zrekonštruovaný.
Po peknom „hradnom“ programe a programe ku Dňu matiek v podaní detí materskej školy nasledoval program, ktorý bol smerovaný na hradné nádvorie ale členovia skupiny historického šermu VIKOMT zo Sniny zvládli svoje vystúpenie aj na pódiu vo veľkom štýle a predstavili sa zaujímavým programom – šermiarskymi súbojmi, hradnou scénkou a predstavili hlavne deťom dobové zbrane aj ich používanie. Zožali potlesk od publika a nakoniec poďakovanie od starostu obce, ktorý zároveň v závere všetkých v sále pozval na opekanú klobásku ako na hrade. Pri tomto občerstvení poslanci obecného zastupiteľstva rozdali všetkým prítomným mamičkám malé pozornosti.