Extrémna krížová cesta povedie aj cez Jasenov

Extrémna krížová cesta je jediná krížova cesta svojho druhu na Slovensku. Náročný celonočný pochod sa koná počas pôstneho obdobia a meria 30 – 40 kilometrov. Tento rok sa prvýkrát uskutoční v Humennom a povedie aj cez Jasenov.

Na Slovensku sa môžu jednotlivci už po siedmykrát zapojiť do Extrémnej Krížovej Cesty. Tento rok bude v 20 mestách na 22 trasách. Registrácia sa začne na Popolcovú Stredu 14. februára 2024.

Záštitu nad akciou, ktorá je odporúčaná ako súčasť príprav na slávenie Veľkej noci, prevzal košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober. „Rád preberám morálnu záštitu nad týmto podujatím a prosím kňazov, aby ponúkli a spropagovali tento projekt vo svojich farnostiach. Verím že tento projekt sa uchytí aj v ďalších regiónoch,“ hovorí arcibiskup Bober. Extrémna Krížová Cesta vznikla v roku 2009 v Poľsku. Jej autorom je kňaz Jacek Wiosna Stryczek. V roku 2023 sa konala v 25 štátoch, 420 mestách, mala 852 trás a už cez 100 000 tisíc účastníkov.

Aby splnila cieľ, musí spĺňať štandardy – začína sa svätou omšou, dĺžka trasy je 40 km, alebo minimálne 30 km už s potrebným prevýšením 500 m, trasou sa prechádza v noci, z väčšej časti po lesných a poľných cestách, na trase je 14 zastavení, pri ktorých účastník rozmýšľa nad jednotlivými rozjímaniami.

„Cieľom je siahnuť na dno svojich síl a zažiť Božiu prítomnosť. Priblížiť sa bližšie k Bohu, vyjsť s každodenného pohodlia a prekonávať svoje hranice. V tichu, v tme, veľa krát aj v kríze a bolestiach má človek možnosť zažiť niečo, čo ho dokáže v živote posunúť smerom dopredu v jeho duchovnom živote. V Extrémnej Krížovej Ceste, ide o prekonanie vlastnej komfortnej zóny a odhodlanie prijať ťažkú výzvu a byť tu pre druhých. Má povzbudiť ľudí k zmene svojho doterajšieho spôsobu života,“ píše prípravný tím Extrémnej Krížovej Cesty.

Tohtoročné motto je Cesta nádeje. Každá trasa má aj svojho zasväteného patróna. Trasy sú presne zmapované a reflexne vyznačené. Všetky informácie, mapy, súradnice, pomoc pri príprave, plagáty jednotlivých miest, registračné formuláre, rozjímania aj v audio verzii sú zverejnené na webovej stránke EKCFaceboku.

EKC Humenné: 22. 3. 2024, trasa Sedembolestnej Panny Márie, 40,6 km, prevýšenie 1 215 metrov

Extrémná krížová cesta prvýkrát už aj v Humennom a okolí. Omša obetovaná za účastníkov EKC, spoločne s požehnaním pútnických krížov, začína o 18:00 v kostole Všetkých svätých v Humennom. Prvé zastavenie je plánované na Kalvárii v Humennom a krížová cesta končí v kaplnke Panny Márie, Matky ustavičnej pomoci v areáli nemocnice.

Cesta je určená predovšetkým pre fyzicky zdatných ľudí a je na vlastnú zodpovednosť. Osoby mladšie ako 18 rokov sa môžu zúčastniť len v sprievode dospelej osoby. Účastníci prechádzajú trasou v tichosti osamote alebo v malých skupinách. Humenská trasa spĺňa potrebné štandardy, ktorými sú dĺžka trasy minimálne 40 km. Potrebný čas na prejdenie trasy je daný na minimálne 8 hodín a musí sa prechádzať v noci cez 14 zastavení. Registračný formulár je dostupný od 14. 2. 2024.