Minister kultúry Marek Maďarič navštívil Jasenovský hrad

Samospráva Jasenova kvalitne plní zverené úlohy a systémovo sa zapája do množstva projektov, ktoré prispievajú k zveľadeniu obce, zvýšeniu kvality života jej občanov, ale aj k podpore turistického ruchu a atraktivite obce pre návštevníkov.

Kľúčovým turistickým cieľom je Jasenovský hrad, ktorý každoročne privíta stovky návštevníkv z blízka i ďaleka. Od roku 2012 sa obec každoročne zapája do projektu obnovy a záchrany slovenských hradov, ktorý v spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny úspešne realizuje Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

S priebehom tohto projektu, jeho doterajšími výsledkami ako aj s plánmi na najbližšie roky sa vo štvrtok, 21. septembra 2017 do Jasenova prišiel osobne oboznámiť práve minister kultúry Marek Maďarič.

Zo stredovekého hradu sa zachovali predovšetkým murivá paláca a šijovej veže a v interiéri objektu nepatrné zvyšky renesančných klenieb. Kamenné múry členia nepravidelné otvory okien, dnes už bez orámovania. Z pôvodných architektonických detailov sa zachovalo gotické kruhové okienko s bohato riešeným profilovaným ostením. Vstupná polkruhová renesančná brána vedie na prvé nádvorie.

Ako vo svojej prezentácii uviedla starostka obce Lucia Sukeľová, za šesť rokov existencie projektu sa na hrade preinvestovalo viac než sto tisíc eur a vytvorilo niekoľko desiatok pracovných miest, ktoré pomohli hlavne dlhodobo nezamestnaným.

Obnova hradu_web.ppsx (18.55 MB)

Predstavenie výsledkov práce na obnove jasenovského hradu však neskončilo len pri prezentácii a napriek dažďu sa minister Maďarič, jeho hovorca Jozef Bednár, zástupcovia obce, Vihorlatského múzea, Pamiatkového úradu, novinári a hostia vybrali priamo na hrad, kde sa na vlastné oči presvedčili o objeme vykonaných prác a v rozhovoroch so zamestnancami spoznali ich reálnu a každodennú nie ľahkú prácu. Improvizovaná tlačová konferencia zaujala viaceré média - TV JOJHumenné 24Korzár-SME, ktoré aj týmto spôsobom priblížili celému Slovensku práve náš hrad i našu obec.

Obnova hradu_web.ppsx

Typ súboru: PPSX, Velkosť: 18,55 MB