Sotácky folklórny festival – XVIII.ročník.

V nedeľu, 28.8.2011 sa konal v našej obci už XVIII.ročník Sotáckeho folklórneho festivalu. Tentoraz to nebolo v kultúrnom dome ako posledné ročníky, ale v areáli Telovýchovnej jednoty Jasenov, s pódiom na ihrisku pred tribúnou.

Začiatok festivalu už tradične začal sviatočne a to svätou omšou v nedeľu o 8:30. Na dvanástu hodinu pozval starosta obce Ing.Ján Katkovčin hostí na spoločný obed do kultúrneho domu, na ktorom sa zúťastnila aj delegácia s folklórnym súborom DZIKOWIANIE z družobnej gminy Stary Dzikow z Poľskej republiky na čele s pani wojt Barbarou Maleckou. Za domácich sa obedu zúčastnili poslanci obecného zastupiteľstva a predsedovia spoločenských organizácií v obci.
Po presune na štadión TJ sa festival začal od 14 hodiny privítaním hostí, príhovorom starostu obce a následným vystúpením malých „Mažoretiek“ z Jasenova pod vedením pani Márie Gavaľovej. Veľmi pekná choreografia malých mažoretiek bola ocenená opakovaným potleskom a naladila početnú divácku kulisu na ďalšie vystúpenia.
Tradične v úvode vystúpila domáca dedinská folklórna skupina DUPNA pod vedením Márie Myciovej úvodnou piesňou, nasledoval domáci ľudový rozprávač Michal Guzy a zvykoslovné pásmo „Dožinky“.
Postupne sa na pekne upravenom pódiu vystriedali folklórne skupiny z Lekároviec (mužská – UŽAN a ženská – PAJTAŠKI), ženská spevácka skupina DZIKOWIANIE z Poľska, SOSNA zo Zbojného a LELIJA z Humenného. Medzi folklór vhodne zapadol Peter Sopko z Únie nevidiacich a slabozrakých z Humenného, ktorý sa predstavil hrou na akordeóne a spevom, ale aj ako Ander z Košíc, čo diváci ocenili veľkým potleskom.
Tesne pred záverom patrilo pódium folklórnemu súboru „ROZMARIJA“ z Prešova. Skoro jednohodinové vystúpenie sa divákom páčilo čo aj patrične odmenili. Zo súboru sršala mladosť a elán hlavne pri tanečných vstupoch, najviac pri choreografii „Folklór tretieho tisícročia“, kde tanečné páry poobliekané v krojoch našich regiónov tancovali aj na rockové skladby.
Záverečným vystúpením domácej Dupny a poďakovaním od starostu obce sa folklórna časť festivalu skončila tesne pred šiestou hodinou.
Nasledovala príprava na ľudovú veselicu, ktorá v plnom prúde za účasti všetkých vekových skupín začala od 20 hodiny priamo pod tribúnou na futbalovom trávniku. O výber skladieb sa staral zvukár Albert Svistanič, ktorý perfektne zvládol aj kompletné ozvučenie celého festivalu.
Počas celého popoludnia boli k dispozícii návštevníkom 3 bufety, deti si mohli vybrať medzi nafukovacím hradom, kolotočom alebo vláčikom, ale aj zajazdiť si na živých koníkoch.
Podujatie sa vydarilo aj vďaka počasiu, ale hlavne vďaka vnímavému publiku, ktoré nešetrilo odmeniť účinkujúcich potleskom za ich výkony. Folklór potrebuje priestor, určitú voľnosť a to v prípade uzavretej sály kultúrneho domu by nedostal. A tiež počet návštevníkov areálu (odhad je do 1000 ľudí), hovorí za všetko, že takéto podujatia patria na voľný priestor.
Na organizácii festivalu mali podiel takmer všetky spoločenské organizácie v obci, či už pri samotnej príprave, alebo priamo počas festivalu, za čo všetkým patrí poďakovanie.