Svetový deň vody

Svetový deň vody si každoročne pripomíname 22. marca už skoro tri desaťročia. Pri tejto príležitosti každoročne ponúkajú regionálne úrady verejného zdravotníctva poradenstvo a analýzu vody.

Ak máte záujem v rámci Svetového dňa vody o bezplatné orientačné vyšetrenie vzoriek vody z individuálneho zdroja pitnej vody (studne) v ukazovateli dusičnany a dusitany, postupujte nasledovne:

• voda – 0,2 až 0,5 l – musí byť odobratá do čistej plastovej fľaše od neochutenej minerálnej vody, v ktorej nebolo nič skladované
  • pred odobratím vzorky vodu dostatočne odpustite aspoň na dve – tri minúty, aby sa prepláchlo vodovodné potrubie a odpustila sa voda, ktorá sa nachádzala v potrubí
  • fľašu dôkladne prepláchnite odoberanou vodou, naplňte ju vzorkou a uzavrite
  • fľašu označte štítkom s údajmi o odbernom mieste – uveďte či ide o kopanú alebo vŕtanú studňu a uveďte adresu, na ktorej sa nachádza

RÚVZ Humenné

K osvetovým akciám Svetového dňa vody, bude Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Humennom, Ul. 26. novembra 1507/2, Humenné pre verejnosť dňa 22. marca 2023 (streda) v čase od 09,00 do 14,00 hod. zabezpečovať orientačné vyšetrenie vôd z individuálnych vodných zdrojov a bezplatné odborné poradenstvo.

Orientačné vyšetrenie vzorky vody bude zamerané na stanovenie obsahu dusičnanov a dusitanov pomocou testovacích prúžkov. Na analýzu postačuje 200 ml vzorky vody, ktorú je vhodné odobrať do čistej fľaše (sklo, umelá hmota). Vyšetrenie v uvedenom rozsahu – stanovenie dusičnanov a dusitanov, nepostačuje na vyhodnotenie vzorky vody ako pitnej vody.

V prípade záujmu o vyšetrenie ďalších ukazovateľov kvality vody je možné túto požiadavku riešiť formou platenej služby. Poradenstvo sa bude týkať oblasti zdravotnej bezpečnosti pitnej vody, ďalej spôsobu využívania tejto vody v domácnosti, ochrany týchto zdrojov pred ich znečisťovaním a ďalších problémov súvisiacich s vodou.

Informácie o pitnej vode budú poskytované osobne alebo telefonicky na oddelení hygieny životného prostredia a zdravia (č. dv. 12, 11) alebo telefonicky č. tel. 057/ 775 5045.

Dotazník s názvom „Mám rád vodu“ bol vytvorený v rámci aktivít Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky v súvislosti so Svetovým dňom vody, ktorý si každoročne pripomíname 22. marca. Cieľom dotazníka je bližšie spoznať postoje obyvateľov Slovenska a získať informácie o tom, ako vnímajú kvalitu pitnej vody z verejných vodovodov a individuálnych vodných zdrojov.