Vaše 2% môžu pomôcť pri rozvoji obce

dve percenta

Tak ako každý rok, aj v roku 2020 môžete darovať časť zo svojich daní vybranej organizácii alebo občianskemu združeniu. Takýmto spôsobom môžete aj vy pomôcť pri propagácii obce a rozvoji kultúrnych a športových aktivít.

Kto môže byt darcom 2% ?

Každý daňovník, ktorý za zdaňovacie obdobie vykázal kladný základ dane, je povinný zaplatiť štátu daň z príjmu. V prípade, že sa daňovník rozhodne podporiť nejakú verejnoprospešnú činnosť (šport, kultúra a pod.), daňový úrad pošle 2% z vašej zaplatenej dane jednému vybranému prijímateľovi. V prípade, že si daňovník nevyberie žiadneho prijímateľa, peniaze ostanú v štátnom rozpočte.

Boli ste dobrovoľníkom? Darovať môžete 3%

Ak ste v uplynulom roku odpracovali aspoň 40 dobrovoľníckych hodín, môžete darovať vybranej organizácii až 3%. V tomto prípade je povinnou prílohou k daňovému priznaniu aj potvrdenie o dobrovoľníckej činnosti, napr. zmluva o výkone dobrovoľníckej činnosti.

Termín podania daňového priznania

Podľa hovorkyne finančnej správy, Ivany Skokanovej, mimoriadna situácia v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu stále trvá, a preto ešte nie je určený presný termín na podanie daňového priznania a zaplatenie dane. Spraviť tak môžu daňovníci až mesiac po skončení pandémie, ktorá sa zatiaľ neskončila.

Daňové priznanie za rok 2019 je možné podať v lehote do konca kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení obdobia pandémie. Ak vláda vyhlási skončenie pandémie v júli 2020, daňové priznanie môže daňovník podať do 31. augusta 2020, v tejto lehote je povinný daň z príjmov aj zaplatiť a zároveň v tejto lehote môže poukázať podiel zo zaplatenej dane (tzv. dve percentá). Ak napríklad vláda vyhlási skončenie pandémie v auguste, termín uplynie na konci septembra.

Predvyplnené tlačivá na darovanie 2% - 3% si môžete stiahnuť v prílohe článku

Komu pomôžu vaše 2%?

V obci Jasenov pôsobia občianske združenia, ktoré sa podieľaju nie len na zveľaďovaní kultúrneho a športového života, ale taktiež propagujú obec a jej aktivity na celom Slovensku.

Združenie na záchranu Jasenovského hradu

Napriek tomu, že združenie pôsobi v obci len od roku 2011, výsledky práce na záchrane hradu sú viditeľné. Okrem rekonštrukčných prác na hrade sa pre návštevníkov konajú i ďalšie zaujímavé podujatia. Tradičné slávnosti na hradnom nádvorí s účasťou šermiarov, kaukliarov, ochutnávka dobovej kuchyne, výstava historických zbraní či aktivity pre deti. Počas celého roka majú návštevníci možnosť vyraziť si svoj vlastný jasenovský groš. Aj vďaka vašej podpore sa darí obnovovať hrad s bohatou históriou a zachovávať toto kultúrne bohatstvo pre ďalšie generácie.

hrad pred po

Telovýchovná jednota Jasenov

V každej väčšej či menšej obci na Slovensku je tradičným víkendovým programom futbalový zápas. V Jasenove píše svoju históriu TJ Jasenov už od roku 1948. Počas svojho pôsobenia sa jasenovskí futbalisti často stretávali a trápili i väčšie futbalové mestá, napr. blízke Humenné, Sninu, Medzilaborce, ale aj Poprad alebo Kežmarok. Futbalové zázemie v Jasenove závidia i väčšie futbalové kluby, tribúna, trávnik s umelým zavlažovaním, tréningové ihrisko či moderná budova s priestrannými šatňami a spoločenskou miestnosťou.

futbal1
budova
fut3

Našu aktivitu môžete sledovať na oficiálnych stránkach a sociálnych sieťach obce