20.ročník Sotáckeho folklórneho festivalu v Jasenove

24. a 25.augusta 2013 sa v obci konali 2 slávnosti. V sobotu 24.8. si folklórna skupina Dupna pripomenula 20 rokov od svojho vzniku a v nedeľu sa konal už tradičný v poradí XX.jubilejný ročník Sotáckeho folklórneho festivalu s podporou Ministerstva kultúry SR, Matice Slovenskej a Vihorlatského osvetového strediska Humenné.

Sobota večer od 19:00 hod. patrila jubilujúcej skupine Dupna a pozvaným hosťom. V profilovom programe diváci mali možnosť pozrieť v kultúrnom dome ukážky zo zvykoslovných pásiem skupiny, ako napr. TECIK, Regruci, Krisciny atď. V úvode programu vystúpila ako hosť skupina Kudzeľ z Dlhého n/C a svojimi peknými rázovitými pesničkami spestrila sobotňajší večer. Dupna na svoje výročie vybrala divácky atraktívne vstupy a zožala úspech a bohatý potlesk od divákov počas celého vystúpenia. Potvrdila, že za toto obdobie nacvičila celý rad zaujímavých programov, ktoré je potrebné uchovať pre ďalšie generácie.
V závere večera starosta obce odmenil ďakovnými listami zakladajúcich 8 členov skupiny a vtedajšieho starostu obce Ing.Jozefa Čurillu. Medzi ôsmimi ktorí zakladali skupinu sa zapísali – Mária Myciová, Albína Šulaková, Magda Šulaková, Milada Gajdošová, Ing.Miroslav Horvat, Michal Guzi, Jozef Šulak a nebohý Tomáš Marcinčák.
V závere sobotňajšieho programu obdržal každý súčasný člen skupiny polokošeľu aj s nápisom a erbom obce k výročiu založenia. Nasledovalo spoločenské posedenie pozvaných hostí v zasadačke OÚ.
Nedeľa patrila festivalu. Po sv.omši a slávnostnom obede v kultúrnom dome za účasti hostí z Poľska a Ukrajiny a domácich hostí sa všetci presunuli na miestny štadión, kde pred tribúnou na javisku sa program začal krátko po 14 hod. úvodnou piesňou DFS Dupna. Nasledoval pekný kovbojský tanec detí MŠ pod taktovkou pani učiteľky Dáši Šimunovej, úvodná báseň „Modlitba za Slovensko“ v elegantnom podaní Katky Kačurovej. Moderátorka celého popoludnia Majka Bončíková sa s prehľadom zhostila svojej úlohy počas celého festivalu ale najprv privítala všetkých hostí a divákov a zároveň uviedla ďalšie číslo – našu Dupnu. Za ňou odvystupovali chlapci z Humenského tria VOKAL a potom prišiel na rad ŽELEZIAR s ľudovým rozprávačom Jožka Jožkom. Ten v podobe cigánky Arani nedal prítomným vydýchnuť a naštartoval za stálej profesionálnej improvizácie pravú festivalovú atmosféru, pričom nechýbal ani cigánsky tanec so starostom obce. Potom na rad prišli hostia z Poľska – dievčenská spevácko-tanečná skupina. To už sa za pódiom pripravovali profi tanečníci zo súboru VRANOVČAN, ktorí nadchli svojimi tancami v hodinovom programe. Ukrajinská spevácka skupina žien TISJANOČKA krásnymi piesňami zjemnila atmosféru pred koncom aj spolu s originálnym mužským hudobným doprovodom. Záver patril už v Jasenove známej mužskej speváckej skupine Rusinsky holosy aj s prídavkom ktorý si vyžiadali diváci. Po 5 hodinovom programe záverečnou piesňou domácej Dupny a poďakovaním starostu obce všetkým účinkujúcim oficiálna časť programu skončila. Každý kto prišiel si prišiel na svoje o čom svedčí bohatá účasť návštevníkov festivalu, ktorí okrem toho, že autami úplne zaplnili škvarové ihrisko,vydržali tento maratón piesní a tancov, ale aj hovoreného slova. Od 20 hod. sa začala ľudová zábava za živého doprovodu skupiny SIGNÁL a DJ Bertiho a skončila po polnoci. Program 20 ročníka festivalu sa vydaril aj vďaka dôkladnej príprave pred aj počas trvania, za čo patrí poďakovanie zvlášť pracovníkom samosprávy ale aj ostatným, ktorí prišli do areálu podať pomocnú ruku pri tak náročnej akcii. Poďakovanie patrí v neposlednom rade aj všetkým sponzorom, ktorí finančne aj materiálne podporili tento projekt.