Náš hrad dostal aj tento rok dotáciu na obnovu z Ministerstva kultúry SR

hrad

Oproti minulým rokom sme dostali na tento účel viacej financií z Ministerstva kultúry SR a to 22 000 Eur. Hlavným zámerom je najmä zachovanie, zabezpečenie, postupná konzervácia, konsolidácia a trvalé udržiavanie hradného areálu hradnej zrúcaniny v dobrom technickom stave.

Stručný popis prác, ktoré budú vykonané z poskytnutých finančných prostriedkov :

1.            Udržiavanie  a kosenie hradného areálu vrátane odstraňovania drevitých náletov

2.            Redukcia zelene v bezprostrednom okolí prístupovej cesty, zasahujúcej do jej profilu a udržiavanie a kosenie za účelom zachovania jej priechodnosti pre návštevníkov hradu, ako aj pre dopravu materiálu potrebného na obnovu hradu.

3.            Údržba prístupovej komunikácie spočívajúca v spevňovaní povrchu lesnej prístupovej cesty na hrad, vybudovaní a osadení cestných odrážiek na zvedenie odtokových vôd do okolitého lesného terénu

4.            Murárske práce spočívajúce v doplnení muriva kaverien múrov, a to hlavne :

a.   Kaverny päty múru hradby 2. predhradia

b. tehlové oblúky klenby vstupov priečky bránovej bašty

c. v prípade voľných kapacít, časového priestoru vhodného na murovanie a voľného lešenia by sa ešte doplnili menšie kaverny a výpadky múrov na ďalších miestach – hlavne koruna ľavého piliera bránovej bašty jadra hradu, veže bránovej budovy apod.

5.            Triedenie a ukladanie voľných kameňov zo sutín v areáli hradu pre účely ich využitia pri   murárskych prácach

6.            Stavba lešenia v potrebnom rozsahu

7.            Zriaďovanie vybavenia staveniska v nevyhnutnom rozsahu v polohe pri vyústení prístupovej cesty na hrad.

Na hrade začne pracovať od 1.7.2014 do 31.12.2014  21 pracovníkov, ktorí boli doteraz evidovaní na Úrade práce v Humennom a tým splnili podmienku. Z počtu 21 je z Jasenova 14 pracovníkov :

Radoslav Figuľa, Ľubomír Figuľa, Maroš Popovič, Daniel Lichvan, Milan Bončík, Michal Hirjak, Jozef Petroc, Jaroslav Varichaj, Ing.Katarína Salanská, Milan Hrin, Ján Čerhit, Stanislav Svistanič, Lukáš Horvát a  Marcel Varichaj.

Všetci pracovníci sú v uvedenom termíne riadnymi zamestnancami obce na plný úväzok, pričom ich platy sú hradené Úradom práce Humenné. Na tento účel bude poskytnutých v rámci projektu

„ Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva „ suma 84 781,62 Eur.

Spolu  do obce prídu financie vo výške 106 781,62 Eur v rámci tohto projektu. Čo je v tomto prípade ale najpodstatnejšie, na pol roka tu nájdu prácu naši občania a pomôžu tak svojim pričinením k ďalšiemu zveľadeniu tejto kultúrnej pamiatky ktorá je dominantou našej obce.