Stretnutie pri kríži na Starianskom verchu – 10.ročník

V nedeľu 15.9.2013 na sviatok Sedembolestnej Panny Márie – patrónky Slovenska, sa už po desiatykrát po sebe stretli občania obce Staré a Jasenov na Starianskom verchu pri kríži.. Jasenovčania boli v tomto roku hostiteľskou obcou.

Doobedňajšie hodiny v nedeľu zrejme odradili bohatšiu účasť občanov obce Staré, nakoľko slabo popŕchalo, ich účasť bola okolo 30 ľudí. Jasenovčania aj tento rok prekročili stovku účastníkov.
Pobožnosť pri kríži celebroval kaplán Marcel Puškáš z farnosti Pod Sokolejom v Humennom. Najprv však privítal všetkých účastníkov starosta obce Jasenov, ktorý vyzdvihol záujem obidvoch obcí pokračovať každoročne v stretnutiach. Taktiež poďakoval 2 občanom obce Jasenov – Milanovi Ondarčovi a Ing.arch.Jozefovi Havajovi za to, že pred stretnutím zrenovovali kríž, umučenie a ohradu.
Po veľmi decentnom prevedení pobožnosti pánom kaplánom Marcelom boli účastníci vyzvaní k občerstveniu v podobe chutného guľášu, ktorý uvarila už známa kulinárska dvojica z Jasenova Pišta Marcinčák a Jozef Šulák s pomocníkmi Jankom Sopiakom a Jozefom Petrocom. Jasenovské ženy sa ani tentoraz nenechali zahanbiť a už od šiestej rána piekli pirohy a iné dobroty. Pridali sa aj ženy z domácností a prichystali záviny, cukrárky Mária Nemjová a Milka Feretová pridali svoje výrobky. Všetkého bolo nadostač, nakoniec aj počasie vyšlo. Nechýbala ani hudobná vložka za doprovodu harmonikára Emila Balka zo Starého a speváckych vstupov v ktorých dominovali členovia skupiny Dupna z Jasenova.