Zvládli sme dve kolá plošného testovania na ochorenie COVID-19

V rámci operácie Spoločná zodpovednosť sa na území Slovenska uskutočnilo testovanie na vírus SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Počas dvoch víkendov (31. 10 - 1. 11. a 7. - 8. 11) sa na odbernom mieste v Jasenove otestovalo viac ako 2 000 ľudí.

Akcia "Spoločná zodpovednosť" mala za cieľ aktívne sa brániť proti ochoreniu COVID-19, ktoré trápi našu spoločnosť už od marca tohto roku. Realizátorom úlohy bol štát a jej organizáciou poveril Ozbrojené sily SR. Podobne ako pri referendách či voľbách, časť zodpovednosti za organizáciu prebrali obce a mestá.

Neľahká úloha pripadla na samosprávy, ktoré neposkytovali len priestory s vybavením, ale často vo vlastnej réžii zháňali ochranné pracovné pomôcky, dobrovoľníkov, administratívnych pracovníkov i zdravotníkov. Veľká vďaka preto patrí každému, kto počas týchto dvoch víkendov prispel k bezproblémovému priebehu akcie - zástupcom Ozbrojených síl a Policajného zboru SR, Červenému krížu, dobrovoľníkom, administratívnym pracovníkom, zdravonítkom, našim spoluobčanom, ktorí prispeli materiálne, ochrannými prostriedkami alebo potešili odberný tím malým občerstvením. V neposlednom rade vďaka patrí i všetkým občanom za ich ohľaduplnosť voči ostatným a disciplinovanosť počas testovania.

Priestory, v ktorých prebiehali odbery, museli byť vopred schválené veliacimi príslušníkmi Ozbrojených síl SR i regionálnymi hygienikmi. V obci Jasenov bolo odberné miesto zriadené v športovom areáli TJ Jasenov, využitá bola terasa multifunkčnej budovy i drevené altánky oproti nej. Počas oboch víkendov bolo vykonaných spolu 2 037 testov, z ktorých bolo 32 pozitívnych.