Menu
Obec Jasenov
Jasenov domov, rodina, priatelia

Pri napúšťaní bazénov je dôležitý čas aj správny postup

bazen

Domáci bazén je nepochybne obľúbená forma relaxu v súkromnom prostredí a zároveň aj osviežujúca možnosť, ako zmierniť veľké horúčavy, ktoré sú neodmysliteľne spojené s letnými mesiacmi. Napúšťanie bazénov z verejného vodovodu predstavuje ale pre vodovodnú sieť nárazový a zvýšený odber.

Východoslovenská vodárenská spoločnosť, a.s. v rámci svojich 9 závodov zásobuje pitnou vodou takmer milión obyvateľov a spravuje cca 6 523,437 km vodovodnej siete. Vo všeobecnosti platí, a spoločnosť to zdôrazňuje dlhodobo, že vodou by sme mali šetriť.

Verejný vodovod nie je prioritne určený na napúšťanie vody do domácich bazénov, ktoré z hľadiska prevádzky verejného vodovodu znamenajú mimoriadny odber. Nie je nelegálny, nakoľko je meraný vodomerom a fakturovaný, no treba mať na pamäti, že voda je určená hlavne pre potreby domácnosti.

Pri napúšťaní bazénov voda neraz dosahuje vysokú rýchlosti prúdenia. V súvislosti s pridruženými zmenami hydraulických pomerov, môže byť sprievodným javom zakalenosť vody, ktorá však nemá vplyv na jej kvalitu. Reálny je ale pokles tlaku, ktorý sa môže prejaviť u iných odberateľov v danej lokalite. Stabilným odporúčaním preto je, aby sa bazény napúšťali pomaly a využíval sa na to čas mimo odberovej špičky.

 

Vo väčšine prípadov sú súkromné bazény v mestských sídlach, resp. väčších obciach, kde kapacita zdrojov postačuje na ich napúšťanie, avšak je potrebné sledovať a riešiť prípadný pokles tlakových pomerov v konkrétnej lokalite. V prípade ak občania používajú menšie „sezóne“ bazény tam kde existuje verejný vodovod a dodržiavajú odporúčané  postupy a časy, zásadnejší problém nie je. V niektorých regiónoch však existujú aj obce s lokálnym vodným zdrojom, ktorý postačuje v čase sucha iba obmedzene. Ak by teda v letných mesiacoch došlo k prípadného poklesu výdatnosti lokálnych prameňov, vzniknutá situácia sa rieši operatívne. 

ZAUJÍMAVOSTI

Mobilná aplikácia

Sledujte informácie z nášho webu v mobilnej aplikácii - V OBRAZE.

Kalendár

Po Ut St Št Pia So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 1 2 3

Zber odpadu

zber odpadu